2014. szeptember 24.

Az Országgyűlés elnöke valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium pályázatot hirdet "Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban" címmel egyetemek és főiskolák hallgatói számára.

A témakörök

1. Egy szabadon választott uniós politika jelenlegi helyzete és várható fejlődési irányai a 2014-2020 közötti pénzügyi kerettel összefüggésben.
    • a) Magyarország vagy egy másik új EU-tagállam európai uniós tagságának tapasztalatai.
    • b) Az EU további bővítésének dilemmái és kihívásai.
  2. Az európai egységes piac jelentősége.
  3. A 2014-es európai parlamenti választások hatása az EU jövőjére. Az EU intézményi fejlődésének iránya (föderalizmus vagy nemzetek Európája).
  4. Az EU 2020 stratégia értékelése.
  5. A gazdasági és monetáris unió helyzete. A pénzügyi és gazdasági válságra adott válaszok.
  6. Az uniós fellépés lehetőségei és kilátásai a nemzetközi politikai színtéren.
  7. A Fejlesztés 2015-ös Európai Éve. A Millenniumi Fejlesztési Célok hatása az EU fejlesztéspolitikájának alakulására.
  8. Az Európai Unió válasza az új globális kihívásokra (pl. klímaváltozás, energiabiztonság).
  9. Az uniós csatlakozás társadalmi vonatkozásai, különös tekintettel a Kárpát-medencei kisebbségi közösségek helyzetére.
  10. Az őshonos nemzeti közösségek helyzetének védelme és előmozdításának lehetőségei az Európai Unióban (pl. polgári kezdeményezés).
  11. Közép-Európa kulturális sokszínűsége. Az EU-tagság nemzeti kultúrára gyakorolt hatása.
  12. A kultúra szerepe a diplomácia világában: hogyan járul hozzá a kultúra a diplomáciai kapcsolatok fejlődéséhez a XXI. században.