Fókuszban az Év ásványa, az antimonit

2023. február 22.

Az Év ásványának 2023-ban az antimonitot választották. Különleges, esztétikus darabjaival közelebbről is megismerkedhetnek a Miskolci Nemzetközi Ásványfesztiválon, március 11-12. között.

Az antimonit formagazdag kristályai általában oszlopos, tűs kifejlődésűek, hosszuk akár a 20 centimétert is meghaladhatja. Gyűjtők körében esztétikus megjelenésénél fogva nagy népszerűségnek örvend.

Kevésbé köztudott, hogy az antimonit a magyar nyelvújítás idején a ’dárdany’ elnevezést kapta, ami az ásvány dárdaszerű kristályaira utal.

Antimonit alakzatok a MIskolci Egyetem ásványgyűjteményében

Az antimonit puha, körömmel karcolható. Élénk fémfényű, ólomszürke kristályainak felülete – erős fény hatására különösen – gyorsan fénytelenre, feketére vagy tarkára változik. Forróvizes oldatokból kristályosodó ásvány, általában az ércesedések késői, kis hőmérsékletű szakaszában képződik. Kristályszerkezeti sajátosságai miatt az oszlopok, tűk oldalát alkotó egyik lap mentén kitűnően hasad, és kristályai akár görbültek, hullámosak is lehetnek.

Videónkon: Kiállítások a XXXIX. Miskolci Nemzetközi Ásványfesztiválon >>