Kihívás vagy lehetőség a klímasemlegesség? - KKV Fórum

Esemény kezdete:2022. szeptember 22., 09:00

Klímasemlegesség hívószóval rendeztek konferenciát a Miskolci Egyetemen

Kihívás vagy lehetőség a klímasemlegesség címmel tartott közös konferenciát a Miskolci Egyetem és a Grant Thornton cégcsoport 2022. szeptember 22-én a Miskolci Egyetemen. A rendezvényre meghívást kaptam a Területi Innovációs Platform tagvállalatai és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kereskedelmi és Iparkamara tagvállalatai is.

A Miskolci Egyetem Kompetencia Tárában  https://www.uni-miskolc.hu/kompetenciak  számos olyan kutatási- fejlesztési kompetencia szerepel, mely a klímaváltozáshoz és a klímasemlegességhez szorosan kapcsolódik. István Zsolt előadásában megerősítette, hogy az egyetemi kutató közösség mind hazai, mind nemzetközi megrendelések, mérések és kutatások lebonyolítására nyitott és egyre több megkeresés érkezik a Miskolci Egyetem Technológia és Tudástranszfer Igazgatóságához, mely szervezeti egység koordinálja a kutatók és vállalatok közötti kapcsolatokat.

Dr. Szalontai Lajos a Műszaki Földtudományi Kar dékán-helyettese a műszaki karok új képzéseit és a vállalatok igényeihez igazodó szakirányú továbbképzések palettáját mutatta be. Előadása elgondolkodtató és egyben megerősítő volt, abban, hogy mi magunk is sokat tehetünk a klímasemlegességért.

Nagy Dezső előadásában, képet kaphattak a résztvevők mindarról a feladatról és lehetőségről, amit a Fenntartható Energia- és Klíma Akcióterv (Sustainable Energy and Climate Action Plan, röviden SECAP) keretében dolgozott ki és nyert el Miskolc. Miskolcot is beválogatták abba a 100 uniós városba (Magyarországról Pécs és Budapest van még a listán), amelyek részt vesznek a „Zöld Városok” elnevezésű uniós küldetésben. A kísérleti projekt célja, hogy e városok 2030-ig (nyolc év alatt) klímasemleges és intelligens várossá alakuljanak, valamint hogy tapasztalataikat átadják más városoknak, hogy azok is elérjék a klímasemlegességet 2050-ig. 

Juhász-Nagy Judit összefoglalta a város iparfejlesztési politikájának főbb eseményeit és bemutatta, milyen iparágakban, milyen jelentős beruházások érkeztek a miskolci ipari parkokba. Ezek a beruházások jelentős infrastruktúra fejlesztéssel és képzési programokkal párosulva valósulnak meg, mely képzésekben a Miskolci Egyetem is szerepet kap.

A konferencia második részében a Grant Thornton tanácsadó cég szakértői informatív előadásának fókuszában a költséghatékonyság állt. A cégcsoport tevékenysége és a szakterületei közül a humánerőforrás gazdálkodás jelenlegi kihívásairól és bérstratégiákról tartott előadást Vajna Zsófia, HR vezető. Szorosan kapcsolódott előadásához a szociális hozzájárulási adó és annak kedvezményeit bemutató előadás. Több, mint 30 évvel a rendszerváltás után, egyre többször felmerül a kérdés, az akkor indult vállalkozások tulajdonosaiban, ki viszi majd tovább a céget, kire hagyhatják  munkájuk gyümölcsét? Számos eset és számos megoldási lehetőség mutatkozik napjainkban a hazai piacon, melybe betekintést kaphattak a résztvevők. A konferencia záró előadásában a vállalati stratégia alkotás fontosságára hívta fel az előadó a figyelmet. Startégiát alkotni , majd az megvalósítani és a napi piaci kihívásoknak megfelelni, valamennyi iparágban óriási feladat. A KKV vezetőknek tudniuk kell, hogy nincsenek egyedül, a tanácsadók kicsit külső szemmel, de a cégek érdekeit maximálisan figyelembe véve végzik a tevékenységüket.

A prezentációk megtekinthetőek itt: Prezentációk

A rendezvényen készült fotók megtekinthetők az alábbi hivatkozáson: Képek

A rendezvényhez kapcsolódó sajtó megjelenések:

Dr Szalontai Lajos összefoglalója az eseményről  https://www.youtube.com/watch?v=xLgFs-nQs3Y

Pénzre váltható tudás cégeknek BOON 

https://www.boon.hu/helyi-kozelet/2022/09/kihivas-vagy-lehetoseg-klimasemlegesseg