Képzés: A számítógépes eszközökkel támogatott fordítás (CAT) alapjai

A CAT alapjait megismerhetnek egy 30 órás képzésen 2020 márciusban.

A Miskolci Egyetem oktatók és dolgozók számára a kurzus ingyenes (támogatja a „FŐNIX ME” – Megújuló Egyetem felsőoktatási intézményi fejlesztések a felsőfokú oktatás minőségének és hozzáférhetőségének együttes javítása érdekében EFOP 3.4.3-16-2016-00015).

főnix project logo

A képzés 2 teljes nap és 2 félnap vesz igénybe: 2020. március 04. (szerda), március 05. (csütörtök) 8-17 óráig (az oktató: Fischl László, a StarGroup Transit NXT szoftvérgyartócégtől), majd március 11. (szerda), március 18. (szerda) 8-14 óráig (az oktató: Nagano Robin Lee, ME BTK).

A képzés helyszíne: ME C/1. épület, 3. emelet 303. terem

Maximális létszám: 15 fő

Jelentkezési határidő: 2020. március 02.

Jelentkezés:  boleborb@uni-miskolc.hu címre beküldött jelentkezési lappal

Felhívás

A képzés célja, hogy a résztvevők megismerjék a CAT eszközök használatának elméleti alapjait, valamint azokat az előnyöket, amelyeket a fordítás során jelent a számítógépes támogatás. A képzésben résztvevők részletesen megismerkednek azokkal a szoftver által nyújtotta lehetőségekkel, amelyeknek segítségével a fordítandó (forrásnyelvi) szöveget elő kell készíteni a fordításra. A tananyagegység további célja, hogy a résztvevők elsajátítsák a fordítási projekt létrehozásának folyamatát, képesek legyenek egy konkrét fordítási projekt végrehajtására.

A képzés moduljai:

• Elméleti alapismeretek, fordítási projekt létrehozása és kezelése CAT eszközzel
  • Fordítási memóriák, valamint terminológiai adatbázisok létrehozása és kezelése CAT eszközzel
  • Szövegek párhuzamosítása, projektmunka CAT eszközzel

A három napos képzést ajánljuk mindazoknak, akik

1. munkájuk vagy tudományos tevékenységük során gyakran fordítanak.
  2. nyitottak új fordítási módszerek megismerésére és elsajátítására.
  3. szeretnék egyszerűbbé és gyorsabbá tenni cikkek, tanulmányok, absztraktok stb. fordítását magyarról idegen nyelvre, illetve idegen nyelvről magyarra.
  4. kutatási vagy oktatási területükkel kapcsolatos terminológiai adatbázist szeretnének felépíteni.