Miskolci Egyetem Irodalomtudományi Doktori Iskola

Hazai és nemzetközi kapcsolatok

A DI együttműködési megállapodást kötött az Országos Széchényi Könyvtárral (OSZK), amely Dr. V. Ecsedy Judit oktatói bevonásának kereteit biztosítja. Egyik törzstagunk, Prof. Dr. Heltai János ugyancsak az OSZK könyv- és nyomdatörténetet kutató munkatársaként teljesítette ki tudományos munkásságának jelentős hányadát. Az IDI oktatói szoros kapcsolatban állnak emellett a budapesti Bölcsészettudományi Kutatóközpont (korábban: MTA) Irodalomtudományi Intézetével (ITI). Prof. Dr. Kecskeméti Gábor 1996 óta felelős szerkesztője, 2013 óta főszerkesztője az ott kiadott
Irodalomtörténeti Közleményeknek (ItK), amely tudományterületünk egyik legfontosabb szakfolyóirata. Ugyanő 2013 óta az ITI igazgatója. Munkatársaink közül korábban az ITI kutatója volt Dr. Gyapay László, Prof. Dr. Tverdota György. Prof. Dr. Kappanyos András jelenleg is az ITI tudományos tanácsadója, Modern Magyar Irodalmi Osztályának vezetője. Dr. Berkes Tamás ugyancsak az ITI tudományos tanácsadója, Közép- és Kelet-európai Osztályának vezetője. Szoros kapcsolatunk van a magyarországi egyetemek társtanszékeivel és irodalomtudományi doktori iskoláival. Társszervezőként részt veszünk mind a régi magyar irodalmat, mind a felvilágosodás és romantika irodalmát oktató és kutató műhelyek közös tudományos konferenciáinak évenkénti megrendezésében (Rebakucs, Vetésforgó). Kiterjedt szakmai kapcsolatrendszer köti össze még iskolánkat a Petőfi Irodalmi Múzeummal, valamint a helyi közgyűjteményekkel, elsősorban a Herman Ottó Múzeummal.

A nemzetközi együttműködés főbb területei: közös oktatási és kutatási projektek, rövid és ösztöndíjas tanulmányutak, nemzetközi konferenciák, vendégoktatók, szakemberek, hallgatók cseréje, hallgatói részképzés és szakmai gyakorlat, részvétel nemzetközi szervezetek munkájában, tanszéki projektek, szakmai kooperáció.

A DI nemzetközi kapcsolatainak jelentős része természetesen nem új keletű, és a törzstagok korábbi egyéni vagy intézményi kapcsolatainak a következménye, de van köztük olyan is, amelyik napjainkban, éppen a doktori képzés jegyében született. Több kollégánk szoros kapcsolatokat ápol a wolfenbütteli Herzog August Bibliothekkal, amely a 17. századi kiadványok német nemzeti könyvtári feladatait látja el. Kutatóutak, tanulmányi ösztöndíjak keretében (Prof. Dr. Kecskeméti Gábor, Dr. Tasi Réka) vagy konferenciák előadóiként és résztvevőiként (Prof. Dr. Heltai János) számos alkalommal dolgoztak az alsó-szászországi városban. Prof. Dr. Heltai János 1979-től mintegy két évtizeden át volt az Antwerpenben szerkesztett
IFLA Annual Bibliography of the History of the Printed Book and Libraries magyarországi munkatársa. 1987-ben bekapcsolódott a strasbourg-i Bibliotheca Dissidentium munkálataiba is. 1977 és 1995 között az OSZK Hungaricum-kutatási programja keretében több alkalommal kutatott Németország, Ausztria, Lengyelország, Csehszlovákia, Románia és Jugoszlávia közgyűjteményeiben. Prof. Dr. Kecskeméti Gábor a reneszánszkutatás nemzetközi központjaiban több alkalommal tartott konferencia-előadásokat (Bonn, Kolozsvár, Krakkó, Róma, Tours, Varsó) és könyvbemutatót (Róma). Az ITI és a Varsói Egyetemen működő Centre for Studies on the Classical Tradition in Poland and East-Central Europe által a közép-európai latin kultúra történetének kutatására szervezett közös program résztvevője.

A 2000/2001. tanév őszi szemeszterében vendégtanárként Kibédi Varga Áront (Amszterdami Egyetem), a nemzetközi hírű retorikaprofesszort fogadtuk, aki éveken át előadássorozatot tartott hallgatóink számára. Szoros az együttműködésünk a Nápolyi Egyetem Amedeo Di Francesco vezette doktori programjával. Egy doktoranduszunk a Konstanzi Egyetem doktori iskoláját végezte el 1998
2000-ben külföldi részképzésként, azóta is rendszeresen végez németországi kutatómunkát, ennek eredményeként jelent meg Szabó Lőrinc és Carl Rothe levelezése. A Firenzei Egyetemmel közösen alakítottuk ki egy irodalomtörténeti és levéltári kutatást végző hallgató doktori képzését. Magyar állami Eötvös ösztöndíjjal három éven át volt doktoranduszhallgatónk egy japán kolléga.

A DI szövegtudományi kutatásait leginkább OTKA és NKFP pályázatok finanszírozzák. Jelentős ilyen vállalkozásunk volt a Prof. Dr. Heltai János által vezetett, 2001
2004 között megvalósult, A hitviták magyarországi társadalomtörténete, funkcióváltásai, műfaji rendszere és adattára a 16–18. században című OTKA kutatás (nyilvántartási száma: T 35.045) és a Széchenyi Terv keretében, A magyarországi neolatin irodalom feltárására, az ITI konzorciumvezetésével, Szörényi László témavezetésével 2002-ben elnyert, 2006-ban lezárult kutatási pályázatban (NKFP 5/0024/2002) való részvételünk. A Szabó Lőrinc Kutatóhely társfinanszírozója az MTA TKI volt. A kutatási eredmények közzétételében publikációs pályázatok és helyi közintézmények támogatása játszik szerepet.
2004 óta
az ItK-nak a magyarországi neolatin irodalom és tudományosság történetével foglalkozó, idegen nyelvű társlapja is megjelenik, a Camoenae Hungaricae.
A magyar dráma történeti kutatásának
történetéről érdemes elolvasni az azokat évtizedeken át irányító és a miskolci magyar szakos képzést is megalapozó Kilián István beszámolóját. A Régi magyar színház c. tanulmánykötet-sorozat két nyitó kötete miskolci kiadványként jelent meg: A magyar színház születése (2000), A magyar színjáték honi és európai gyökerei (2003). Ugyanígy az Iskola és színház c. 2002-es CD-ROM kiadvány. Mindezek teljes szövege hozzáférhető honlapunkon.