Miskolci Egyetem Irodalomtudományi Doktori Iskola

Az Irodalomtudományi Doktori Iskola története

1996-tól: a doktori programok indulása

A doktori képzés rendjének magyarországi kialakítása doktori programok formájában történt, amelyeket csak később szerveztek doktori iskolákba. Az Irodalomtudományi Doktori Iskola jogelőd doktori programjai közül a legkorábbi 1996-ban indult, így ez az évszám a miskolci bölcsészettudományi doktori képzés alapító éve.

  • A Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának legkorábban akkreditációt nyert doktori programja a Szövegtudomány program volt (1996). Kidolgozója és első vezetője Prof. Dr. Kulcsár Péter DSc volt (2004-ig).
  • Ezt követte A modern magyar irodalom történeti és elméleti modelljei című program. 1997-ben indult, vezetője megalakulásától haláláig (2022) Prof. Dr. Kabdebó Lóránt DSc volt.
  • Az iskola képzési profilját később az 1999-ben akkreditációt nyert A politika és irodalom történeti és elméleti kapcsolatai című program indítása gazdagította. A programot megalakulásától megszűntéig Prof. Dr. Ferenczi László DSc vezette.

E három téma alapozta meg az Irodalomtudományi Doktori Iskola arculatát.


2001: a DI megalapítása

2001 szeptemberétől, a doktori képzésre és fokozatszerzésre vonatkozó törvényi szabályozás megváltozása után a doktori képzés nem önálló doktori programokban, hanem doktori iskolákban folyik Magyarországon. A Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karán Irodalomtudományi Doktori Iskola alakult. A DI az első hat évben az alapításakor beléje integrált doktori programok diszciplináris és oktatásszervezési kereteit vitte tovább.


A 2007/2008. tanévtől: doktori programjaink átalakítása

A 2007/2008. tanév folyamán sor került a tudományos orientációnkban és képzésünkben meghatározó jelentőségű programjaink újragondolására, amelynek során a politika és az irodalom kapcsolataival foglalkozó program kifutó képzéssé vált, ugyanakkor egy hermeneutikai programmal jelentősen megerősítettük szövegtudományi bázisunk értelmezéselméleti hátterét.

A doktori iskolában ezután három tématerületen (oktatásszervezési egységként értve: három programban) folyt a képzés, amelyek együttesen erős szövegtudományi diszciplináris pozíciót testesítettek meg. A programok és vezetőik a következők voltak:

  • Klasszikus szövegtudomány – Prof. Dr. Kecskeméti Gábor DSc egyetemi tanár (2004-től);
  • Modern irodalom – Prof. Dr. Kabdebó Lóránt DSc professor emeritus (1997-től);
  • Jelentéselmélet és hermeneutika – Prof. Dr. Forrai Gábor DSc egyetemi tanár (2013-ig), Prof. Dr. Schwendtner Tibor DSc egyetemi tanár (2013–2014), Dr. Ambrus Gergely PhD egyetemi docens (2014–2016).


2019-től: új doktori program

2019-ben a
Jelentéselmélet és hermeneutika program kifutó munkarendben megszűnt, helyette új képzési programot indítottunk Kulturális fordítástudomány címmel.

A doktori iskolában tehát ismét három tématerületen (oktatásszervezési egységként értve: három programban) folyik a képzés, amelyek együttesen erős szövegtudományi diszciplináris pozíciót testesítenek meg. A programok és vezetőik a következők:

  • Klasszikus szövegtudomány – Prof. Dr. Kecskeméti Gábor OMHAS egyetemi tanár (2004-től);
  • Modern irodalom – Prof. Dr. Kabdebó Lóránt DSc professor emeritus (1997-től), Prof. Dr. Kecskeméti Gábor OMHAS egyetemi tanár (2022-től);
  • Kulturális fordítástudomány – Prof. Dr. Kappanyos András DSc egyetemi tanár (2019-től).