dokumentumok_02
Ösztöndíjak, pályázatok

Egyéb hallgatói pályázatok

Ujvári János diplomadíj-pályázat felhívás a 2024/25 tanév őszi félévében végzős hallgatók részére

Az Ujvári János diplomadíj-pályázat célja segíteni a felsőoktatási tanulmányaik végéhez közeledő hallgatókat, hogy diplomadolgozatuk témáját megfelelő szakmai támogatás mellett szellemitulajdon-védelmi szempontból is megvizsgálják, és feltérképezzék az általuk választott téma szellemitulajdon-védelmi vonatkozásait, illetve oltalmazhatósági lehetőségeit.

A pályamű írása közben a hallgatók megismerhetik a szellemitulajdon-védelem elméleti alapjait, és betekintést kaphatnak eszközrendszerének gazdasági és jogi jelentőségébe gyakorlati oldalról is. A hallgatók a pályázaton való részvétellel olyan tudáshoz jutnak, amit a későbbiekben a munkaerőpiacon kutatóként, mérnökként vagy bármilyen más hivatás keretében is hasznosítani tudnak.

A pályázók köre

A pályázaton azok a felsőfokú alap- és mesterképzésben részt vevő hallgatók vehetnek részt, akik a 2024-25. tanév őszi félévének végén fejezik be tanulmányaikat.

 A pályázat tartalma

A pályázaton a végzős hallgató az általa készített diplomamunkával/szakdolgozattal tud nevezni, amelyben a választott téma szellemitulajdon-védelmi vonatkozásait tárja fel legalább 10 oldal terjedelemben, illetve olyan diplomamunkával/szakdolgozattal, amit teljesen a szellemitulajdon-védelem valamely kiválasztott kérdésének szentelnek. A pályázatok értékelésnél a két megközelítési mód egyforma elbírálás alá esik, a dolgozatok rangsorolásánál egyik megoldás választása sem jelent hátrányt.

A dolgozatnak tükröznie kell, hogy a hallgató alapfokon átlátja és értelmezi a szellemitulajdon-védelem rendszerét, és ebben el tudja helyezni saját témájának, megoldásának vizsgálatát. A pályázat megírását az SZTNH szellemitulajdon-védelmi képzéssel és egyéni szakmai konzulens biztosításával támogatja, akinek feladata végigkísérni a hallgatót a dolgozat elkészítésén és segíteni a dolgozat megírását.

A pályázat versenyeztetésen alapul, a hallgatók négy kategóriában nyújthatnak be munkákat:

  • szabadalom/használatiminta-oltalom,
  • védjegy és formatervezésiminta-oltalom,
  • szerzői jog
  • szellemitulajdon-védelem gazdasági szerepe

Egy pályázatban csak egy kategória jelölhető meg, a pályamunka a későbbiekben ebben a kategóriában kerül elbírálásra. Mindazonáltal, ha a diplomamunka, illetve szakdolgozat tárgya olyan alkotómunka eredménye, amely több kategóriát is érint, a pályázatnak a releváns oltalmi formák mindegyikével kapcsolatban tartalmaznia kell az elemző vizsgálatot. Ilyen esetben az értékelés kiterjed az oltalmi formák közötti összefüggések ismeretére is. Az SZTNH – indokolt esetben – jogosult a diplomamunkát a hallgató által megjelölt kategóriától eltérően is besorolni.

A pályázati díj összege és annak elbírálása

A pályázatokat az SZTNH által kijelölt szakértőkből álló bizottság értékeli. A négy meghirdetett kategória mindegyikében az első három helyezett kerül díjazásra az alábbiak szerint:

  • első díj 250 000 Ft,
  • második díj 200 000 Ft,
  • harmadik díj 150 000 Ft

A SZTNH fenntartja a jogot, hogy a pályaművek tartalma és színvonala alapján változtasson a kategóriák, illetve a kiadott díjak számán.

A pályázati díj elnyerésének feltételei

  • Egy 20 órás szellemitulajdon-védelmi távoktatási tanfolyam elvégzése, kivéve, ha a hallgató korábban az egyetem által igazoltan elvégzett egy minimum 20 órás szellemitulajdon-védelmi képzést.
  • A diplomamunka/szakdolgozat témájához kapcsolódó szellemitulajdon-védelmi vonatkozások feltárása minimum 10 oldal terjedelemben. A dolgozat írása közben a hallgatónak legalább három alkalommal kell egyeztetni a hivatal által számára biztosított szakmai konzulenssel. Az értékelés pontos kritériumairól a hallgató a konzulensétől tud tájékozódni.

A pályázat menete

A pályázati szándék jelzése a központi ujvaridiplomadij@hipo.gov.hu pályázati email címen az alábbi adatokkal a regisztrációs határidőig:

  • a pályázó adatai: neve, email címe, képző intézményének neve, a kar megjelölésével,
  • a diploma/szakdolgozat címe és rövid vázlata,
  • annak megjelölése, hogy milyen szellemitulajdon-védelmi kategóriában kíván indulni és milyen szellemitulajdon-védelmi témában vizsgálja meg a dolgozatának tartalmát

A fentiekben részletezett pályázati feltételek teljesítése.

A diplomamunkába/szakdolgozatba integrált pályázati dolgozat elkészítése és leadása a megjelölt határidőre. A diplomamunka/szakdolgozat tartalmát az SZTNH kizárólag abból a szempontból vizsgálja, hogy milyen mélységben sikerült a hallgatónak a lehetséges szellemitulajdon-védelmi vonatkozásokat feltárni.

Az anyagokat elektronikus úton, PDF formátumban kérjük leadni a központi pályázati email címre. Minden, a pályázatot érintő kérdésben a központi pályázati email címen kérhető bővebb felvilágosítás. A pályázatok értékelését az SZTNH munkatársaiból felállított, független szakértői bizottság végzi. Az értékelés eredményéről minden hallgató értesítést kap.

 Határidők

  • A pályázati szándék regisztrálásának határideje: 2024. december 2.
  • A diplomadíj-pályázat elkészítésének határideje: 2025. március 21.

A 2024-25 tanév tavaszi félévben végzős hallgatók pályázatainak értékelése a tanév őszi félévében végzős hallgatók számára kiírt pályázatokkal együtt történik. Minden hallgató 2025. szeptember 30-ig tájékoztatást kap pályázata eredményéről.

A díjak átadása

A díjak átadására az SZTNH székházában kerül sor ünnepélyes keretek között. A pályázati díjak átutalása a nyertes pályázóknak a díjátadóval egy időben történik. A díjátadó ünnepségre minden pályázó hallgató meghívást kap.

III. Műszaki Játszóház – Tervezd meg a jövő játékát!
webp
webp
III. Technical Playground – Desing the game of the future!
webp
webp
„Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban”

Egyetemi, főiskolai hallgatók részére idén is kiírta a „Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban” című pályázatot az Országgyűlés elnöke, az európai uniós ügyekért felelős miniszter és az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője.

A pályázatra 30 év alatti magyarországi, illetve Magyarországgal szomszédos, magyar nyelven is oktató felsőoktatási intézmények hallgatói pályázhatnak a kiírásban szereplő egyik témakörben magyar nyelven megírt, jeligés dolgozattal.

A pályaműveket, valamint a szükséges mellékleteket elektronikusan kell benyújtani. (A pályázat formai követelményeivel és az adatkezeléssel kapcsolatosan lényegi információkat a kiírás függeléke tartalmaz.)

A beküldési határidő: 2025. március 31. (hétfő)

A pályázat díjazottjai 500.000 forintig terjedő pénzjutalmat kapnak, továbbá brüsszeli tanulmányúton vehetnek részt.

pdf
pdf
START Program – a vállalkozóvá válás támogatására

A Design Terminal és a Nemzeti Tehetség Központ szervezésében negyedik alkalommal indul el a START program, mely a fiatalok vállalkozóvá válását hivatott támogatni szakmai képzéssel, mentorációval és akár 3-5 millió forint értékű díjazással. A jelentkezési határidő 2025. január 17.

A kezdeményezés keretében kiemelten keresik a fenntartható energia, a tudatos életmód fejlesztése okosmegoldásokkal (pénzügyi tudatosság, ökotudatosság, mentális egészségmegőrzés és egészséges életmód), valamint a generációk közötti tudásmegosztás erősítése témakörökben ötletelő csapatokat.

A program 18-27 év közötti, vállalkozni vágyó fiataloknak szól, és célja, hogy támogassa az innovatív megoldást hozó ötleteket. A program 2025. március 7–június 13. között zajlik. Az első 10 hétben sprintekben tanulnak a vállalkozás alapjairól, majd 2025. május 9-én egy felező nap után további kulcsmentorálásokkal és pitch gyakorló alkalmakkal készülnek a Demo Day-re. A program első és utolsó alkalma, valamint a felező nap személyesen zajlik, minden mást az online térben szerveznek.

DUE Tehetségkutató Diákmédia Pályázat 2025.

A Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete (DUE) kiírta 3 millió forintos összdíjazású Tehetségkutató Diákmédia Pályázatát, amely egyéni pályázóknak vagy diákszerkesztőségeknek szól.

A DUE Akkreditált Kiváló Tehetségpont, amely minden évben meghirdeti ezt a pályázatot, 3 korcsoportban:

  • általános iskolai pályázat
  • középiskolás pályázat
  • felsőoktatásban tanulók

Beadási határidő: 2025. március 15.

A pályázat kategóriái: diákújságíró, diákrádió, diákfotós, diákvideó, diáklap, online diákmédium, valamint mentor.

Ha van az iskolában diáklap, akkor egyszerűen a legutóbbi lapszámokat kell beküldeni. Ha működik iskolarádió, akkor egy műsort kell kiválasztani, ami jól sikerült.

Egyéniben pedig bármilyen diákújságíró, vlogger, rádiós vagy fotózni szerető tehetség fiatal beküldheti saját anyagát!

Részletes pályázati kiírás és egyéb tudnivalók a www.due.hu oldalon, a pályázatoknál.

A pályaműveket a DUE pályázatkezelő rendszerén keresztül kell beadni a www.palyazat.due.hu oldalon.

2 millió forintos összdíjazású tehetségkutató pályázata az értékes tárgynyeremények túl ingyenes, valamint  kedvező részvételi lehetőségek kapnak Magyarország nagy hagyományú, legjobb és leghatékonyabb gyakorlati kommunikációs képzésére, a DUE Médiahálózat idei Médiatáborába, amit 2025. júliusában Balatonkenesén rendezünk meg.

EREDMÉNYHIRDETÉS: 2025. május 23-án az Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon, Budapesten. Minden pályázót április végén értesítünk a pályázat érvényességéről, valamint az eredményhirdetésről.

A nyertes munkákból a DUE Tallózó 2025. júniusi és szeptemberi számában és a honlapunkon válogatást közlünk.

Érdeklődés a DUE Médiahálózat irodájában, Kovács Gabriella szervezőnél.

E-mail: due@due.hu – Telefon: +36 1 222 8213

MOL Growww program

A MOL-csoport idén is elindítja sikeres frissdiplomás programját, a Growww-t, amely közel két évtizede kínál egyedülálló lehetőséget a pályakezdők számára. A vállalat 8 országban – Magyarországon, Szlovéniában, Szerbiában Lengyelországban, Szlovákiában, Montenegroban, Romániában és Horvátországban – 100 pozíciót hirdet meg. A frissdiplomások Közép-Kelet-Európa egyik legstabilabb energiavállalatánál kezdhetik meg szakmai pályafutásukat.

A Growww program egyéves időtartama alatt a résztvevők folyamatos támogatásban részesülnek, amely biztosítja számukra a gördülékeny beilleszkedést és állandó fejlődést. A fiatal szakemberek versenyképes fizetésben és juttatásokban részesülnek a program teljes időtartama alatt, emellett különböző tréningek és fejlesztési programok állnak rendelkezésükre. A gyakorlati tapasztalatszerzés érdekében a résztvevők csapatversenyeken is kipróbálhatják magukat, ahol együttműködve kell innovatív megoldásokat kidolgozniuk.

A programra legfeljebb egyéves munkatapasztalattal rendelkező pályakezdők jelentkezhetnek, akik alap- vagy mesterdiplomát szereztek az említett szakterületeken. A Growww program célja, hogy olyan fiatalokat vonzzon, akik nemcsak szakmai fejlődésre vágynak, hanem aktív szerepet szeretnének vállalni a régió energiaiparának átalakulásában.

A potenciális Growwwerek a MOL-csoport nyitott pozícióira a mol.hu/growww weboldalon jelentkezhetnek.

 

Magyar Diplomáciai Akadémia

A Magyar Diplomáciai Akadémia pályázatot hirdet a diplomáciai pálya iránt érdeklődők számára Diplomataképző Programjára, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakmai együttműködésének keretében valósít meg.

A Programba jelentkező és felvételt nyerő hallgatók az első félévében (szeptember–január) elméleti és gyakorlati kurzusokból álló képzést végeznek el, míg a második félév során (február–június) a Külgazdasági és Külügyminisztériumban, illetve magyar külképviseleteken teljesítenek szakmai gyakorlatot. A KKM a Programot sikeresen elvégző résztvevők számára – a rendelkezésre álló státuszok fényében – álláslehetőséget kínál a minisztérium állományában.

A Diplomataképző Program időtartama: 2025. szeptember 1. – 2026. augusztus 31.

A résztvevők havi nettó 300.000 forint ösztöndíjban részesülnek.

A felvételi eljárás többfordulós, amelynek része egy kétnyelvű (angol és magyar) online írásbeli vizsga és egy szóbeli elbeszélgetés.

Pályázati feltételek:

  • magyar állampolgárság;
  • cselekvőképesség;
  • büntetlen előélet;
  • felsőfokú végzettség (melyet legkésőbb a program kezdéséig kell megszerezni);
  • felsőfokú angolnyelv-tudás és további legalább egy idegen nyelv középfokú ismerete;
  • hozzájárulás nemzetbiztonsági ellenőrzés lefolytatásához.

A pályázat benyújtásának módja: pályázni 2025. április 7-től elektronikus formában, a Magyar Diplomáciai Akadémia honlapján (www.magyardiplomaciaiakademia.hu), az alábbi dokumentumok feltöltésével lehet:

  • két oldalt nem meghaladó önéletrajz;
  • 4000 karaktert nem meghaladó, angol nyelvű motivációs levél;
  • egyetemi végzettséget igazoló oklevél;
  • nyelvtudást igazoló okiratok (amennyiben rendelkezésre áll);
  • a pályázatot támogató egyéb okiratok (pl. szakmai tapasztalat igazolása, ajánlólevél).

A pályázat benyújtásának határideje: 2025. május 11. (vasárnap)

Kapcsolat és további információ: