dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

LIMBRA. Decreasing the negative outcomes of brain drain in the raw material sector

LIMBRA. Decreasing the negative outcomes of brain drain in the raw material sector

Általános adatok

Projekt címe

LIMBRA. Decreasing the negative outcomes of brain drain in the raw material sector

Támogató program

EIT KIC Raw Materials

Felhívás kódja

D3.5 RM Academy Regional Innovation Schemes

A projekt kezdő dátuma

2019. 02. 01.

Időtartam

35 hónap

Fenntartási időszak vége

2026. 02. 01.

A projekthez megítélt támogatási összeg

847.549 EUR

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

332.585 EUR

Konzorciumvezető

Miskolci Egyetem

Konzorciumi tagok

AGH University of Krakow, Fundación Tecnalia Research & Innovation, Technical University of Kosice, Tecnalia Ventures, S.L., Sociedad Unipersonal, VŠB – Technical University of Ostrava

LIMBRA_Logo_OK1_EN
EIT logó_2

Rövid projekt összefoglaló

Projektmenedzser: Bartha Zoltán

Projektkoordinátor: Szép Tekla

A LIMBRA projekt elnevezése az angol „LIMit the BRAin drain!” („Állítsd meg az agyelszívást!”) kifejezés rövidítése. A projekt a közép-kelet-európai régiót sújtó agyelszívás problémájára keresett megoldást. Ebben a régióban a kivándorló népesség mintegy 20-25%-a magasan képzett szakember, és ez az arány az ipari szektorban még magasabb. Az agyelszívás elsősorban a periférikus országokat érinti negatívan, mivel a legképzettebb és legtehetségesebb munkaerőt veszítik el a migráció miatt. Kelet-Európában ez a jelenség különösen felerősödött az elmúlt két évtizedben a politikai változások nyomán megnyílt határok miatt. Aggasztó továbbá a fiatalok (20-29 éves korosztály) mobilitása a V4 országokban: 2015-ben az összes kivándorló átlagosan 31,6%-a ebből a korosztályból került ki, Csehországban és Magyarországon ez az arány meghaladta a 40%-ot. Egy óvatos becslés szerint Magyarországon jelenleg mintegy 4000 mérnök hiányzik.

A LIMBRA projekt elsődleges célja az volt, hogy csökkentse a nyersanyagágazathoz kapcsolódó képzéseken végzett hallgatók agyelszívását a V4 országokban azáltal, hogy segíti őket saját vállalkozásuk elindításában – „Maradj itthon vállalkozóként!”. Másodlagos célkitűzésként szerepelt a nyersanyagokkal kapcsolatos kérdések ismertségének növelése a szélesebb nyilvánosság körében, valamint a fiatalabb generációk ösztönzése arra, hogy tanulmányaikat és karrierjüket a nyersanyagágazatban folytassák. A projekt hatása elsősorban az egyetemi hallgatók körében (akiket a legtöbb tevékenység célzott) és a szélesebb közönség körében várható, eredményeként több, nyersanyagmérnök végzettségű fiatal által indított vállalkozás és a nyersanyagipari képzésekre jelentkezők számának növekedése prognosztizálható.

A célok elérése érdekében a projekt számos tevékenységet valósított meg. Az elsődleges célhoz kapcsolódóan:

  • Vállalkozói tananyagokat fejlesztettek mérnökhallgatók számára.
  • Nyári egyetemeket szerveztek a hallgatók vállalkozói készségeinek fejlesztésére.
  • Valós ipari problémákat feldolgozó eseményeket tartottak a problémamegoldó és soft skillek javítására.
  • Átfogó piackutatást végeztek a V4 országok nyersanyagágazatában a piaci rések feltárására.
  • Üzleti ötleteket generáltak a problémamegoldó események és a piackutatás révén.
  • Mentori és coaching folyamatot alakítottak ki, amely segítette a hallgatókat az ötletgenerálástól a kész üzleti tervig.
  • Ösztöndíjakat biztosítottak kiválasztott hallgatóknak.

A másodlagos célhoz hozzájáruló tevékenységek:

  • A szélesebb társadalmat célzó ismeretterjesztő események a kritikus nyersanyagokról, fenntarthatóságról és általában a nyersanyagágazatról.
  • Zárókonferencia, ahol a nyersanyagágazathoz és a vállalkozásokhoz kapcsolódó, valamint a LIMBRA tevékenységei által generált eredményeket bemutató előadások hangzottak el.

A projekt fő célcsoportját a V4 országok nyersanyagipari képzésein részt vevő alap- és mesterszakos hallgatók alkották. A másodlagos célcsoport a szélesebb nyilvánosság volt, különösen a pályaválasztás előtt álló fiatalok.

A projekt konzorciumi partnerei a következők voltak: Miskolci Egyetem (vezető partner), AGH Tudományos és Műszaki Egyetem (Lengyelország), Fundación Tecnalia Research & Innovation (Spanyolország), Kassai Műszaki Egyetem (Szlovákia), Tecnalia Ventures, S.L. (Spanyolország), VŠB – Ostravai Műszaki Egyetem (Csehország). A valós problémamegoldó eseményeken együttműködő partnerek a BPI Group Hungary Kft. – Remy International (Magyarország) és a Lafarge Cement SA (Lengyelország) voltak. A projekt számos kutatóval és szakértővel is együttműködött az ismeretterjesztő anyagok és előadások, valamint a mentorprogram megvalósításában.

Fő eredmények:

A projekt 20 üzleti ötletet választott ki, és a mentorálási folyamaton keresztül 20 teljes üzleti terv kidolgozásáig kísérte a leendő vállalkozókat.

LIMBRA: Decreasing the negative outcomes of brain drain in the raw material sector