Projekt címe
LIMBRA. Decreasing the negative outcomes of brain drain in the raw material sector
Támogató program
EIT KIC Raw Materials
Felhívás kódja
D3.5 RM Academy Regional Innovation Schemes
A projekt kezdő dátuma
2019. 02. 01.
Időtartam
35 hónap
Fenntartási időszak vége
2026. 02. 01.
A projekthez megítélt támogatási összeg
847.549 EUR
A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg
332.585 EUR
Konzorciumvezető
Miskolci Egyetem
Konzorciumi tagok
AGH University of Krakow, Fundación Tecnalia Research & Innovation, Technical University of Kosice, Tecnalia Ventures, S.L., Sociedad Unipersonal, VŠB – Technical University of Ostrava
Projekt honlap
Projektmenedzser: Bartha Zoltán
Projektkoordinátor: Szép Tekla
A LIMBRA projekt elnevezése az angol „LIMit the BRAin drain!” („Állítsd meg az agyelszívást!”) kifejezés rövidítése. A projekt a közép-kelet-európai régiót sújtó agyelszívás problémájára keresett megoldást. Ebben a régióban a kivándorló népesség mintegy 20-25%-a magasan képzett szakember, és ez az arány az ipari szektorban még magasabb. Az agyelszívás elsősorban a periférikus országokat érinti negatívan, mivel a legképzettebb és legtehetségesebb munkaerőt veszítik el a migráció miatt. Kelet-Európában ez a jelenség különösen felerősödött az elmúlt két évtizedben a politikai változások nyomán megnyílt határok miatt. Aggasztó továbbá a fiatalok (20-29 éves korosztály) mobilitása a V4 országokban: 2015-ben az összes kivándorló átlagosan 31,6%-a ebből a korosztályból került ki, Csehországban és Magyarországon ez az arány meghaladta a 40%-ot. Egy óvatos becslés szerint Magyarországon jelenleg mintegy 4000 mérnök hiányzik.
A LIMBRA projekt elsődleges célja az volt, hogy csökkentse a nyersanyagágazathoz kapcsolódó képzéseken végzett hallgatók agyelszívását a V4 országokban azáltal, hogy segíti őket saját vállalkozásuk elindításában – „Maradj itthon vállalkozóként!”. Másodlagos célkitűzésként szerepelt a nyersanyagokkal kapcsolatos kérdések ismertségének növelése a szélesebb nyilvánosság körében, valamint a fiatalabb generációk ösztönzése arra, hogy tanulmányaikat és karrierjüket a nyersanyagágazatban folytassák. A projekt hatása elsősorban az egyetemi hallgatók körében (akiket a legtöbb tevékenység célzott) és a szélesebb közönség körében várható, eredményeként több, nyersanyagmérnök végzettségű fiatal által indított vállalkozás és a nyersanyagipari képzésekre jelentkezők számának növekedése prognosztizálható.
A célok elérése érdekében a projekt számos tevékenységet valósított meg. Az elsődleges célhoz kapcsolódóan:
A másodlagos célhoz hozzájáruló tevékenységek:
A projekt fő célcsoportját a V4 országok nyersanyagipari képzésein részt vevő alap- és mesterszakos hallgatók alkották. A másodlagos célcsoport a szélesebb nyilvánosság volt, különösen a pályaválasztás előtt álló fiatalok.
A projekt konzorciumi partnerei a következők voltak: Miskolci Egyetem (vezető partner), AGH Tudományos és Műszaki Egyetem (Lengyelország), Fundación Tecnalia Research & Innovation (Spanyolország), Kassai Műszaki Egyetem (Szlovákia), Tecnalia Ventures, S.L. (Spanyolország), VŠB – Ostravai Műszaki Egyetem (Csehország). A valós problémamegoldó eseményeken együttműködő partnerek a BPI Group Hungary Kft. – Remy International (Magyarország) és a Lafarge Cement SA (Lengyelország) voltak. A projekt számos kutatóval és szakértővel is együttműködött az ismeretterjesztő anyagok és előadások, valamint a mentorprogram megvalósításában.
Fő eredmények:
A projekt 20 üzleti ötletet választott ki, és a mentorálási folyamaton keresztül 20 teljes üzleti terv kidolgozásáig kísérte a leendő vállalkozókat.
LIMBRA: Decreasing the negative outcomes of brain drain in the raw material sector