dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

ENGIE – Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering

ENGIE – Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering

Általános adatok

Projekt címe

ENGIE – Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering

Támogató program

EIT Raw Materials KIC KAVA

Felhívás kódja

D3 RM Academy, D.3.1 Wider Society Learning

A projekt kezdő dátuma

2020.01.01.

Időtartam

3 év

Fenntartási időszak vége

2027.12.31.

A projekthez megítélt támogatási összeg

1 113 917 EUR

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

139 000 EUR

Konzorciumvezető

Miskolci Egyetem

Konzorciumi tagok

  1. Luleå University of Technology,
  2. La Palma Research S.L.,
  3. European Federation of Geologists,
  4. National Research Council of Italy,
  5. University of Zagreb,
  6. Bulgarian Geological Society,
  7. Croatian Geological Society,
  8. Czech Association of Economic Geologists,
  9. Estonian Geological Society,
  10. The Finnish Union of Environmental Professionals,
  11. French Geological Society,
  12. Professional Association of German Geoscientists,
  13. Association of Greek Geologists,
  14. Hungarian Geological Society,
  15. Italian National Council of Geologists,
  16. Royal Geological and Mining Society of the Netherlands,
  17. Polish Association of Minerals Asset Valuators,
  18. Portuguese Association of Geologists,
  19. National Association of Professionals in Geology and Mining,
  20. Serbian Geological Society,
  21. Slovenian Geological Society,
  22. Official Spanish Association of Professional Geologists,
  23. Turkish Association of Economic Geologists,
  24. Geological Society of London,
  25. Ukrainian Association of Geologists
ENGIE_logo_strapline
Supported by EITRM Academy

Rövid projekt összefoglaló

A földtudományok területén, különösen a nyersanyagkutatás és -kitermelés szektoraiban a férfiak és nők aránya közismerten kiegyensúlyozatlan. Ezeknek a szektoroknak jellemzője a férfiak dominanciája és a stabil férfi sztereotípiák jelenléte az üzleti szférák szinte minden részében, a társadalomban, a szakmai közösségekben, valamint az oktatásban és a kutatásban egyaránt. Ugyanakkor számos tanulmány bizonyítja, hogy a változatos összetételű, sokszínű munkacsoportok kreatívabbak és innovatívabbak. Ezért a nők részvétele a nyersanyagokkal kapcsolatos iparágakban szükséges, és akár az üzleti stratégia egyik elemének is tekinthető. Ennek a kiegyensúlyozatlan helyzetnek a javítására fogalmazódott meg az ENGIE koncepció. Az „ENGIE – Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering” (Lányok ösztönzése földtudományi és mérnöki tanulmányok választására) nevű projekt célja, hogy felkeltse a 13–18 éves lányok érdeklődését a földtudományok és a kapcsolódó mérnöki területek iránt. Mivel a pályaválasztási döntések általában ebben az életkorban születnek meg, a projekt várhatóan javítja majd a nemek közötti egyensúlyt ezeken a szakterületeken. A projekt a diverzitás elősegítése mellett a földtudományi ismeretek terjesztését is célul tűzte ki, elsősorban a középiskolás korosztályban.

A hároméves projekt megvalósítása során kidolgozásra került a földtudományok vonzóvá tételére vonatkozó stratégia, valamint egy nemzetközi együttműködési hálózat jött létre egy sor konkrét akció végrehajtására. Ezek az akciók magukban foglaltak családi tudományos rendezvényeket, szabadtéri programokat, iskolai tudományos klubokat, bányalátogatásokat, mentorprogramokat, nemzetközi diákkonferenciákat, publikációs és díjazási lehetőségeket, természettudományos tanároknak szóló kurzusok szervezését, valamint oktatási anyagok készítését. A projekt keretében a tevékenységek eredményét bemutató hatástanulmány is készült.

Az ENGIE projektet 26 intézmény együttműködésével hajtották végre. A partnerségben 3 egyetem, 2 kutatóközpont és egy európai szintű szakmai szervezet vett részt, amely Európa nemzeti geológiai szakmai egyesületeit tömöríti. Ezek közül 20 nemzeti tagegyesület is részt vett a projekt megvalósításában partnerszervezetként. Hozzájárulásukkal a projekt tevékenységei több mint 20 európai országra terjedtek ki. Az ENGIE projekt a megvalósítása során kiemelkedő sikereket ért el. 2022-ben a projekt elnyerte az ’EIT Success Story’ címet. A projekt koordinátort ugyanebben az éven jelölték a ’EIT Women Leadership Award’ díjra.

This activity has received funding from the European Institute of Innovation and Technology (EIT), a body of the European Union, under the Horizon 2020, the EU Framework Programme for Research and Innovation.