dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

Magyar Tudományos Akadémia, Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program Fenntartható Technológiák Alprogram

Általános adatok

Projekt címe

Támogató program

Támogatási szerződés száma

NP2022-II-4/2022

A projekt kezdő dátuma

2022.12.01

Időtartam

48 hónap

A projekthez megítélt támogatási összeg

3.626.835.882.-

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

320.000.000.-

Konzorciumvezető

Ökológiai Kutatóközpont

További konzorciumi partnerek

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Agrártudományi Kutatóközpont, Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, Országos Meteorológiai Szolgálat, Pannon Egyetem, Szegedi Tudományegyetem,

Projekt honlap

Magyar Tudományos Akadémia Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program Fenntartható technológiák alprogramja. Az Alprogram a víztudományoktól az agrártudományokon és az újgenerációs környezeti monitoring rendszerek fejlesztésén át az energetikáig meglehetősen széles multidiszciplináris mezőben működik.

A víztudományok területén tervezett kiemelt kutatási programjaink a következők: a felszíni folyók és nagy tavak, a városi vízgazdálkodás, a vízellátás, a víz- és szennyvíztisztítás, a víz, mint megújuló energiaforrás (BME); aszály és öntözés, agrár-vízgazdálkodás (ATK TAKI); Balaton kutatás, tókutatás – eutrofizáció, nád- és halpusztulás, invazív fajok (BLKI); felszín alatti vizek, a geotermia, mint megújuló energiaforrás (ME).

Az energia- és nyersanyag-gazdálkodás témakörben foglalkozunk a fosszilis és a nukleáris technológiák fenntarthatóságával, környezetkímélő füstgáz tisztítási eljárások, légköri széndioxid kivonási eljárások fejlesztésével. Értékeljük a hazai megújuló energiák potenciálját, felhasználhatóságuk előrejelezhetőségét, fenntarthatósági kérdéseit (BME, ME, SZTE, OMSZ).

Az ökológia területén az ökoszisztémák fenntarthatósága és helyreállítása, az ökológiai szolgáltatások biztosíthatósága a kiemelt kutatási irányunk (ÖK, SZTE).

A környezet állapotának értékelése, a szükséges és lehetséges kármérséklő beavatkozások megtervezése elképzelhetetlen a monitoring rendszerek fejlesztése, valamint a kor kihívásaihoz igazodó monitoring stratégiák kidolgozása nélkül. Ezen a területen a távérzékelés és a fotoakusztika vonatkozásában tervezünk alap- és alkalmazott kutatásokat (SZTE, PE). A fenntartható technológiákhoz kapcsolódóan vizsgáljuk ezek társadalmi és gazdasági vonatkozásait is (BME).

fenntarthato-logo
mtalogo_color2014_RGB