dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

RRF-2.3.1-21-2022-00013

Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium

RRF-2.3.1-21-2022-00013 – Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium

Általános adatok

Projekt címe

Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium

Támogató program

Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF)

Felhívás kódja

RRF-2.3.1-21-2022-00013

A projekt kezdő dátuma

2022.06.01.

A projekthez megítélt támogatási összeg

1.076.249.987 Ft

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

209.000.000 Ft

Konzorciumvezető

Eötvös Lóránd Tudományegyetem

További konzorciumi partnerek

Hálózat a Regionális Fejlesztésért Alapítvány, Miskolci Egyetem, Pannon Egyetem

Rövid projekt összefoglaló

„Együtt egy innovatív társadalomért!” A 2020 szeptemberében alakult TINLAB szlogenje kiválóan érzékelteti a tudásközpont által vállalt küldetést, amely egy fenntartható, társadalmi innovációt támogató nemzeti rendszer kiépítése, tudásmenedzsment szolgáltatások működtetése, a hazai társadalmi innovátorok és társadalmi innovációs tevékenységek támogatása, valamint mindezek által Magyarország innovációs képességének erősítése. Fentiekhez igazodva a TINLAB stratégiai célja, hogy az egyre jelentősebb szerepet nyerő társadalmi innováció területén – egy módszertani, a keretrendszert meghatározó, megalapozó év után – a 2022. évtől olyan K+F+J programrendszert valósít meg, amely magas hozzáadott értékű kutatási programok révén konkrét társadalmi innovációs eredményeket generál. A TINLAB további célja olyan – egyrészt a társadalmi innováció hazai csomópontjaként működő, másrészt egy nemzetközileg is elismert, széles körű partnerséggel bíró – szerveződéssé válni, amely Magyarországot a társadalmi innováció területén legversenyképesebb nemzetek közé emeli. Mindezek összhangban állnak a HET B. komponens „Nemzeti Laboratóriumok létrehozása és komplex fejlesztése” című intézkedésben leírtakkal. Magyarország, csakúgy, mint a fejlett világ egésze ki van téve a technológiai, demográfiai, munkaerőpiaci, környezeti trendek által meghatározott folyamatoknak, amelyek hosszú távon óriási terhet róhatnak a közszférára, a gazdaságra és befolyásolják a társadalom struktúráját. Ezen kihívások hatékony kezeléséhez társadalmi innovációs megoldások szükségesek. Az új technológiai paradigmák (pl. mesterséges intelligencia, okos városok, virtuális valóság, önvezető autók stb.) sikeréhez és elterjedéséhez – amely nagyrészt a fogyasztói magatartáson, társadalmi attitűdön, innovatív közösségi megoldásokon és megfelelő társadalmi beágyazódáson múlik – a társadalmi innovációs megoldások nagymértékben hozzájárulhatnak.

A társadalmi innovációval kapcsolatos kezdeményezések jelenlegi, gyenge társadalmi és gazdasági beágyazottságának erősítése, a társadalmi innováció (technológiai innovációval) komplementer szerepének érvényesülése növeli a társadalmi és gazdasági célok megvalósításának hatékonyságát és eredményességét. Mindezeket figyelembe véve nem kérdéses, hogy a társadalmi innováció egyre inkább megkerülhetetlenné válik és kulcsfontosságú, hogy ezen a területen is – ahol adott esetben gyorsabb felzárkózás lehetséges a világ élvonalához – erős nemzeti kompetenciákat építsünk ki.

A TINLAB-ot létrehozó és működtető konzorcium tagjai – Hálózat a Regionális Fejlesztésért Alapítvány, Miskolci Egyetem, Pannon Egyetem – az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezetésével hosszú távra elkötelezték magukat a fenti célok megvalósítása mellett.

A TINLAB számukra nemcsak egy pályázati projektet jelent, hanem egy fenntartható, a szakterület (folyamatosan növekvő számú) hazai szereplőit tömörítő, társadalmi innovációs kutatások és konkrét projektek megvalósítását, hasznosítását támogató, tudásmenedzsment szolgáltatásokat nyújtó és nemzetközi szinten is elismert tudományos műhely működtetését.

A projekt előzményeként korábban sor került a társadalmi innováció definiálására és egy Társadalmi Innovációs Fehér Könyv létrehozására, átfogó igényfelmérésen alapozottan társadalmi innovációs fókuszterületek kijelölésére, szakirodalomkutatásra, jó gyakorlatok feltárására, valamint a labor működési sztenderdjeinek, eljárásrendjének és szervezeti mechanizmusainak kialakítására. Sor került továbbá a partnerségi dimenziók meghatározására, a kutatási eredmények terepen történő hasznosítását szolgáló pilot projekt eljárásrend fejlesztésére, valamint képzési programokra és mentori rendszer kidolgozására. Nem utolsósorban megkezdte működését az a nyolc tematikus fórum, amelyeknek a kutatási, pilot és disszeminációs tevékenységek fókuszálásában, a TINLAB eredményeinek társadalmasításában, széles körű terjesztésében, valamint az eredmények piaci (társadalmi) hasznosításában van kulcsszerepe.

 

A meglévő alapokon jelen projekt keretében a TINLAB tudományos kiválóságának mélyítése, kutatási aktivitásának fokozása, nemzetközi beágyazódásának növelése, valamint a létrejövő tudás transzferjét segítő tevékenységek végrehajtása valósul meg. A Felhívásban meghatározott tevékenységek szerint mindez alapkutatási, alkalmazott kutatási és kísérleti fejlesztési feladatok ellátását, az eredmények bemutatását, terjesztését szolgáló tudományos rendezvények, konferenciák szervezését, piacra jutási tevékenységek ellátását, valamint iparjogvédelmi tevékenységek végrehajtását jelenti. A megvalósításhoz kapcsolódóan tárgyi eszközök beszerzésére és közvetett feladatok – előkészítés, közbeszerzés, menedzsment – ellátására is sor kerül. Köszönhetően annak, hogy a tematikus fókuszterületek egyike a digitalizáció társadalmi hatásaira irányul, a TINLAB hozzájárul a „021. Technológiatranszfer és együttműködés vállalkozások, kutatóközpontok és a felsőoktatási szektor között” elnevezésű digitális együttható teljesüléséhez is, hisz ezáltal a vállalkozások digitalizálásához kapcsolódó eredmények – digitális termékek, digitális tudás – is létrejönnek.

A TINLAB konzorciumi partnerei emellett valamennyi kutatási tevékenység során fokozott figyelmet fordítanak a doktori hallgatók és fiatal kutatók bevonására, ezáltal a kutatói utánpótlás helyzetének erősítése. A TINLAB keretében megvalósuló pilot projektek pedig hozzájárulnak a kutatási eredmények széleskörű társadalmi, gazdasági és környezeti hasznosításához is. A projekt szakterületéből adódóan a releváns iparjogvédelmi oltalmi forma a védjegyoltalom, amelyhez kapcsolódóan 7 db bejelentésre teszünk vállalást.

RRF kedvezményezetti infóblokk
NL
tinlab_szinatmenetes_logo