NFI Filmklub – 2024. tavaszi évad, ötödik vetítés

Az NFI-Filmklub 2024 tavaszi évada a Miskolci Egyetemen!

2024. április 18, csütörtök
  • Campus
  • Hallgatóknak
  • Munkatársak
Filmklub ápr. 18 Redl

Szabó István (1985): Redl ezredes

• 2024. ápr. 18. (csütörtök), 16.00 óra
  • C/1. ép. II. em. 201. terem

Az alkotóknak a történelmi tényeket illető legnyilvánvalóbb változtatásai magát Redl karakterét érintik. Szabó István filmjében az árulásmotívum lényegtelenné válik, következésképpen a címszereplő habitusa is megváltozik ahhoz képest, amit az annalesekből tudunk róla. Szabónál Redl nem áruló, hanem elárult, és csak azért nem tragikus hős, mert tulajdonságok nélküli emberként bukása nem jár értékveszteséggel. A valódi Redl az oroszok becstelen csinovnyikja, a filmbeli: minden sejtjében aulikus karakter, aki még akkor is kitart az őt kitartók mellett, amikor pedig kétségtelen számára, hogy a hűsége jutalma a halála lesz. A kritikátlan haszonelvűség és a kritikátlan lojalitás közös nevezője a szolgalelkűség. Redl – az igazi és a fiktív – az önfeladás és az identitásvesztés bajnoka.

– Pápai Zsolt

Minden érdeklődőt várunk.

Mindenkit, aki barátja a beszélgetős filmnézésnek.

Bognár László,
klubvezető