Közel négyéves fejlesztési időszak zárult le a Miskolci Egyetemen: a DigitALL projekt keretében átfogó digitális fejlesztések valósultak meg, amelyek az oktatás minőségét, a gyakorlati képzést és a hallgatók munkaerőpiaci felkészültségét egyaránt erősítik. A projekt eredményeit ünnepélyes zárórendezvényen mutatták be.
A „DigitALL – Az oktatás digitális átalakítása a Miskolci Egyetemen” című projekt mintegy 3,44 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból valósult meg 2022 és 2026 között. A fejlesztések célja egy olyan komplex digitális ökoszisztéma kialakítása volt, amely nemcsak az oktatás módszertanát újítja meg, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy a hallgatók tudása még inkább igazodjon a munkaerőpiaci elvárásokhoz.
A záróeseményen Kelemen Katalin, a Miskolci Egyetem rektori-gazdasági vezetői hivatalának vezetője köszöntötte, majd elmondta:
Jó pár év áll mögöttünk. Szeretnénk ízelítőt adni abból, mi történt az elmúlt években, és kik járultak hozzá ehhez a közös eredményhez.
A projekt egyik legfontosabb üzenete, hogy a digitális fejlesztések nem csupán technológiai beruházásokat jelentenek, hanem szemléletváltást is. A cél egy olyan rugalmas, igényvezérelt működés erősítése volt, amely figyelembe veszi a hallgatók, az oktatók és a munkaerőpiaci szereplők elvárásait.
A projekt szakmai eredményeit dr. Szilágyi Roland oktatási rektorhelyettes mutatta be, aki kiemelte: a DigitALL egy olyan időszakban valósult meg, amikor az alkalmazkodóképesség kulcskérdéssé vált a felsőoktatásban is.
A változások korát éljük. A Miskolci Egyetem számára az elmúlt évek arról szóltak, hogyan tudunk alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz, és hogyan tudjuk a hallgatókat is felkészíteni erre
– fogalmazott.
A DigitALL keretében jelentős fejlesztések valósultak meg mind az infrastruktúra, mind a képzési tartalmak területén. Több mint 2800 digitális eszközt szereztek be, fejlesztették az egyetemi hálózati infrastruktúrát, valamint közel 689 millió forint értékben modern laboreszközökkel bővült a gyakorlati oktatás háttere.
Emellett kiemelt szerepet kapott a humán erőforrás fejlesztése is: több mint 11 ezer hallgató, oktató és munkatárs vett részt különböző képzéseken, és több mint 70 digitális eszközökkel támogatott tananyag készült el. A projekt során átfogó tantervelemzés is történt, amely a munkaerőpiaci igényekhez való még szorosabb illeszkedést segíti.
Dr. Szilágyi Roland hangsúlyozta:
A projekt kevésbé látványos, de annál fontosabb belső megújulást hozott. Az infrastruktúra fejlesztése mellett a humán kapacitások erősítése is elengedhetetlen volt ahhoz, hogy valódi változás történjen.
A zárórendezvényen a résztvevők kisfilmek segítségével is betekintést nyerhettek a projekt egyes területeibe, a megvalósítás folyamatába és az elért eredményekbe, majd laborlátogatásokon ismerkedhettek meg a projekt keretében beszerzett modern eszközökkel.
A DigitALL projekt a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve keretében valósult meg, és hozzájárul ahhoz, hogy a Miskolci Egyetem a jövőben még versenyképesebb, innovatívabb és a változásokhoz gyorsabban alkalmazkodó intézményként működjön.