megujulo_gazok_es_power_to_gas_technologiak
Fenntartható Természeti Erőforrásgazdálkodás

Megújuló gázok és Power-to-Gas technológiák

Áttekintés

A téma az elmúlt évtizedekben egyre fontosabb stratégiai céljává vált a Miskolci Egyetem kutatói bázisának. A fosszilis forrásból származó éghető gázok előtt a – jelenlegi tendenciákat látva – még ugyan hosszú évek állnak, de más részről előre jelezhető, hogy a klímavédelmi törekvések nem teszik megkerülhetővé a fosszilis források fokozatos kiváltását. A különböző forrásból származó biogázok (szennyvízgáz, depóniagáz, mezőgazdasági biogáz) hasznosításának már hosszú évtizedes tapasztalatai vannak, a hidrogén pedig az elmúlt évek egyik „sláger” témájává vált.

A Power to Gas (PtG) technológiák az energiaátalakítás és tárolás úttörői, kiváló lehetőséget adva a nem egyenletes ütemben termelődő, megújuló forrásból származó elektromos áram tárolható formába hozásához. A tárolt gáz lehet metán és hidrogén. A kutatásokban összekapcsolódik a villamos energia, a metán, a hidrogén, a szén-dioxid, a gáztárolás, a csővezetéki szállítás és a felhasználás.

Szolgáltatások

• A különböző alapanyagokból származó biogázok előállítási technológiái
  • A termelt megújuló gázok kezelése, tisztítása
  • A gázok gázüzemű berendezésekben történő hasznosítási lehetőségei