A téma az elmúlt évtizedekben egyre fontosabb stratégiai céljává vált a Miskolci Egyetem kutatói bázisának. A fosszilis forrásból származó éghető gázok előtt a – jelenlegi tendenciákat látva – még ugyan hosszú évek állnak, de más részről előre jelezhető, hogy a klímavédelmi törekvések nem teszik megkerülhetővé a fosszilis források fokozatos kiváltását. A különböző forrásból származó biogázok (szennyvízgáz, depóniagáz, mezőgazdasági biogáz) hasznosításának már hosszú évtizedes tapasztalatai vannak, a hidrogén pedig az elmúlt évek egyik „sláger” témájává vált.
A Power to Gas (PtG) technológiák az energiaátalakítás és tárolás úttörői, kiváló lehetőséget adva a nem egyenletes ütemben termelődő, megújuló forrásból származó elektromos áram tárolható formába hozásához. A tárolt gáz lehet metán és hidrogén. A kutatásokban összekapcsolódik a villamos energia, a metán, a hidrogén, a szén-dioxid, a gáztárolás, a csővezetéki szállítás és a felhasználás.
EIE/06/221/SI2.442663
REDUBAR – A törvényi eszközök vizsgálata és az adminisztratív korlátok feloldása fűtésre és hűtésre használt megújuló energiaforrásokból származó éghető gázok esetén (Project leader: DBI Gas- und Umwelttechnik GmbH, Leipzig)
K+F – A különböző forrásokból származó biogázok földgázhálózatba történő betáplálásának vizsgálata
Szunyog I. – A biogázok földgáz közszolgáltatásban történő alkalmazásának minőségi feltételrendszere Magyar-országon; PhD értekezés, 2009.• Szunyog I. – Galyas A.B.: Power-to-gas technológiák a jövő gáziparában; Épületgépész, VII. évf. 2018/10. ISSN 2063-5400
K+F+I menedzsment Osztály