A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat kilenc egyetemmel és két minisztériummal megállapodást írt alá a Hungarian Spacelab Network létrehozásáról. Az aláírási ceremóniára hétfőn került sor Budapesten.
A Hungarian SpaceLab Network az űrkutatáshoz szükséges tudás, infrastruktúra és szervezeti keretek fejlesztését tűzte ki céljául, a szándéknyilatkozat aláírói pedig egy olyan űripari hálózat létrehozását határozták el, amely ösztönzi az innovációt és a fenntartható fejlődést.
„Nincs 21. századi tudomány űrtudomány nélkül” – mondta beszédében Ferencz Orsolya, a KKM űrkutatásért felelős miniszteri biztosa. Azt is hozzátette, hogy az együttműködő intézmények feladata erősíteni és továbbvinni a hazai űrkutatást.
Ha utol akarjuk élni a hasonló népességű országok űripari eredményeit, minél több kiváló kutatóra van szükségünk, az ehhez vezető úton pedig fontos lépés a hálózat megalakítása.
– emelte ki a miniszteri biztos.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Miniszter a rendezvényen elmondta, hogy egy ország kutatási, oktatási és tudományos teljesítményét az űriparban, űrkutatásban és űrtudományokban való jelenléte is mutatja. Elmondta, hogy jelenleg 140 olyan eszköz kering a világűrben, amelyhez köze van magyar szakembereknek.
A megállapodást Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese, Darázs Lénárd, az ELTE rektora, Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora, Fedeles Tamás, a Pécsi Tudományegyetem oktatási rektorhelyettese, Friedler Ferenc, a Széchenyi István Egyetem rektora, Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora, Kónya Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese, Levendovszky János, a BME kutatási és innovációs rektorhelyettese, Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora és Monostori László, a HUN-REN Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumának igazgatója írta alá.