Hírek

Az „élményvegyészet” napja – VII. Vegyipari Pályaorientációs Nap

A vegyiparhoz kapcsolódó képzések és a továbbtanulási lehetőségek bemutatására hetedik alkalommal rendezett Vegyipari Pályaorientációs Napot (VEPONA) a Miskolci Egyetem. Az általános és középiskolás diákokat megcélzó, a vegyipari életpályamodellt népszerűsítő rendezvényt a MOL Petrolkémia, a BorsodChem és a KISS Cégcsoport kezdeményezésére 2017 óta szervezi meg a Gépészmérnöki és Informatikai Kar és az Anyag- és Vegyészmérnöki Kar.

  • AVK
  • GÉIK
  • Oktatás
  • Partnerek
  • Tudomány
  • Üzlet / innováció
2025. május 22.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) együttműködésével megvalósuló eseményre idén közel 600 közép- és általános iskolás diák érkezett a vármegye 30 tanintézményéből az Egyetemvárosba. A rendezvényen részt vett a Magyar Kémikusok Egyesülete is, amely az online térben is népszerűsítette a vegyiparhoz köthető szakmákat.

„A vegyész pálya minden képzettségi szinten, középiskolai, technikumi, egyetemi, vagy PhD végzettséggel keresi a tehetségeket” – mondta a rendezvény megnyitóján Dr. Szilágyi Roland, a Miskolci Egyetem rektorhelyettese. Hozzátette: a miskolci vegyészmérnök képzés a térség szakmai utánpótlás nevelésében nagy jelentőséggel bír, de az ipari partnerekkel folytatott szoros együttműködés lehetővé teszi, hogy a diákok már általános iskolától kezdve megismerjék a szakmát és annak értékeit. Az elhivatottak a vegyipar területén bármikor tovább tudnak tanulni a különböző, cégek által támogatott képzéseken.

A BorsodChem PR-igazgatója, Varga Béla kifejtette: a Vegyipari Pályaorientációs Nap létrehozásában közreműködő vállalatok, a BorsodChem, a MOL Petrolkémia és a Kiss Cégcsoport és a Miskolci Egyetem egyaránt elkötelezett abban, hogy inspirálja a fiatalokat a természettudományos pálya választására, valamint bemutassa a vegyipar innovatív és fenntartható jövőjét. „Szeretnénk bemutatni, hogy a vegyipar nem csupán egy sokszínű és gyorsan fejlődő iparág, hanem átlag feletti karrierlehetőségeket nyújtó hivatás. Bár ez a szakmai terület igényli a speciális iskolai végzettséggel és versenyképes tudással rendelkező munkaerőt, ugyanakkor a hallgatók, az érintett vállalatok és oktatási intézmények befektetése nem csupán a régió gazdasági fejlődéséhez járul hozzá, hanem olyan technológiai megoldások születéséhez is, melyek a hétköznapi élet szinte minden aspektusában éreztetik hatásukat” – fogalmazott.

25-05-22_vepona (4)

„A MOL Petrolkémia régóta szoros kapcsolatot ápol számos általános és középiskolával. A résztvevőknek igyekeztünk átfogó képet adni a vállalat által kínált képzési lehetőségekről, miközben saját maguk is kipróbálhatták a hat duális formában elérhető szakmát, vagy különféle kísérleteket végezhettek. Duális tanulóink pedig közvetlen tapasztalatokkal és első kézből szerzett információkkal mutatták be, milyen a MOL Petrolkémiánál tanulni.” – mondta Kissné Dési Viktória, a MOL Petrolkémia Képzési Központ vezetője.

A KISS Cégcsoport megítélése szerint nagy jelentősége van annak, hogy a vállalkozások, a gazdaság szereplői hosszú távon tudják maguknak biztosítani a jól képzett, modern szemlélettel bíró szakembereket. A cégcsoport közel 20 éve van jelen a tanuló képzésben, évente átlagosan 80 tanulót foglalkoztat szakképzési munkaszerződéssel. Ehhez az oktatási intézmények és a vállalkozások összefogására, az oktatási feladatok közös meghatározására és elvégzésére van szükség. A Vegyipari Pályaorientációs Nap ennek a sokrétű feladatnak egy szegmensét jelenti, aminek egyik legfontosabb üzenete az, hogy a diákok reális és kedvcsináló képet kapjanak a vegyipar és a hozzá szükséges szaktudás természetéről, sokrétűségéről, követelményeiről, ugyanakkor az itt végzendő munka társadalmi és gazdasági hasznosságáról is.

25-05-22_vepona (1)

Legfrissebb hírek

Összes hír
Összes hír