A Miskolci Egyetem ad otthont az „Online vagy? Jelen vagy? Gyere-k-épbe az online térbe” című gyermekrajz-vándorkiállításnak. A tárlat a BM Integrált Jogvédelmi Szolgálata felhívására készült munkákból állították össze, és képet ad arról, miként gondolkodik a legfiatalabb korosztály az internetes világról, miben látják annak előnyeit és veszélyeit mindennapjaikban.
Az Integrált Jogvédelmi Szolgálat 2024 évben országos rajzpályázatot hirdetett a gyermekotthonokban és nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek számára. Felhívásukban arra kérték a résztvevőket, hogy a rajz eszközével mutassák be, mi érdekli őket az internetes világban, mik az ezzel kapcsolatos érzéseik, véleményük, látásmódjuk, esetleges jövőképük. Az ünnepélyes eredményhirdetésre tavaly ősszel került sor a Belügyminisztériumban, ezt követően a díjazott alkotásokból „Online vagy? Jelen vagy? Gyere-k-épbe az online térbe” – címmel vándorkiállítás indult útra 2025 áprilisában, amelynek a Miskolci Egyetem a 3. helyszíne.
A kiállítás megnyitóján a Belügyminisztérium Integrált Jogvédelmi Szolgálatának jogvédelmi biztosa, Dr. Novák Krisztina hangsúlyozta: a generációknak közösen kell kialakítaniuk azokat a normákat, amelyek nem csupán biztonságossá, de támogatóvá is teszik az online világot. Az interneten zajló történések nem maradnak következmények nélkül a való életben sem, hiszen a digitális jogsértések ugyanúgy valódi jogsérelmek, a felnőtteknek pedig kötelessége, hogy felhívják erre a fiatalok figyelmét – hívta fel a figyelmet.
A Miskolci Egyetem olyan tudásközpont, amely nemcsak oktat, kutat, hanem felelősséget is vállal a közösségért, amelynek része. Különösen fontos az intézmény számára, hogy ilyen ügyek mellé állhat, hiszen a gyerekek biztonsága, jólléte, mentális egészsége közös ügyünk, legyen szó akár a valós, akár a virtuális világról – mondta a házigazda Miskolci Egyetem részéről Kalmár Zsolt gazdasági vezető. Egy ilyen kiállításnak nevelő ereje van: gondolkodásra ösztönöz, párbeszédet indít el szülők, pedagógusok és szakemberek között, és talán új nézőpontokat nyit meg a gyermekek online jelenlétének megértésében – tette hozzá.