Magyarországon elsőként indítja el a Veszélyesáru-logisztikai szakmérnök és Veszélyesáru-logisztikai specialista szakirányú továbbképzési szakokat a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karának Logisztikai Intézete 2025 szeptemberében.
A képzések célja olyan magasan képzett szakemberek kibocsátása, akik képesek a veszélyes áruk szakszerű, jogszabályoknak megfelelő, fenntartható és digitálisan támogatott kezelésére a teljes logisztikai folyamatláncban. A program különlegességét jelzi, hogy hasonló felsőoktatási képzés legközelebb Törökországban érhető el.
Az új képzések gyakorlatorientált megvalósításához kapcsolódva a Miskolci Egyetem stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a terület két jelentős iparági szereplőjével: a Trusty Business Management Zrt.-vel és a Hungária Veszélyesáru Mérnöki Iroda Kft.-vel július 8-án a Miskolci Egyetemen. Az esemény szimbolikus mérföldkő a hazai logisztikai felsőoktatás és a veszélyesáru-kezeléssel foglalkozó szakmai közösség megerősítése szempontjából.
Az aláíráson Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora elmondta, hogy az egyetem folyamatosan próbálja képzési palettáját a munkaerőpiac igényeihez alakítani, ezen képzések elindításával is egy „piaci rést” tölt be az intézmény.
A Gépészmérnöki és Informatikai Kar dékánja, Prof. Dr. Siménfalvi Zoltán véleménye szerint a magyar felsőoktatás jövőjét jelentik az ilyen típusú együttműködések létrehozása. A dékán szerint nem öncélú oktatást és kutatást kell végezni az egyetemen, hanem olyat, ami valós piaci igényekre válaszol.
A Trusty Business Management Zrt. részéről Tálosi János vezérigazgató a példaértékű együttműködést méltatta, kifejtve: a veszélyesáru valójában különleges áru, aminek a kezeléséhez, logisztikájához különleges, speciális képzettség szükséges.
Büszke lehet az egyetem arra, hogy az egyik legaktuálisabb logisztikai képzést indítja el
– jelentette ki.
A Hungária Veszélyesáru Mérnöki Iroda Kft. ügyvezető igazgatója, Dr. Sárosi György elmondta: 40 éve foglalkozik a veszélyesáru-logisztika nemzetközi kérdéseivel, ez idő alatt rengeteg alkalommal kérdezték meg tőle, hogy hol lehet ezt a szakmát megtanulni. A kérdésre eddig nem tudott eddig olyan választ adni, amilyet kellett volna. Sárosi szerint ezért a veszélyesáru-logisztikai képzések elindításának napja „fordulópont, hosszú évek munkájának gyümölcse, nemzetközi viszonylatban is mérföldkő. A szakma rangjának, fontosságának és jövőbeli elismerésének lehetősége teremtődött meg” – fogalmazott.
A stratégiai együttműködési megállapodások legfontosabb céljai között szerepel a veszélyesáru-logisztika területén induló új szakirányú képzések szakmai támogatása, valamint a Miskolci Egyetem, a Trusty Business Management Zrt. és a Hungária Veszélyesáru Mérnöki Iroda Kft. közötti kutatásfejlesztési és innovációs együttműködés elmélyítése.
A felek hosszú távú célja egy nemzetközileg is egyedülálló, a veszélyesáru-logisztika területére specializálódott tudásközpont kialakítása, amely oktatási, kutatási és ipari szinten is hozzájárul a szakterület fejlődéséhez.